oksijensantrali   azotprotoksitsantrali     havasantrali   vakumsantrali   acildestekhavasantrali   1 agss
                       
OKSİJEN SANTRALİ    AZOT PROTOKSİT SANTRALİ
    HAVA SANTRALİ   VAKUM SANTRALİ   ACİL DESTEK HAVA SANTRALİ   AGSS SANTRALİ

 

MEDİKAL VAKUM SANTRALI

 vakumsantrali medikar

Merkezi vakum destek sistemi, hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, hasta odası gibi departmanlarında, güvenli ve devamlı bir vakum / emme kaynağı sağlamak için kullanılır. Medikal Vakum Santralı MDD 93/42/EEC, HTM 2022, ISO 14971, ISO 13485:2003, EN 46001:1997 ,EN 737 standartlarına uygun olarak tasarlanmış ve üretimi yapılmıştır.


 
Medikal Vakum Santralı Ekipmanları:  
  • Vakum Pompaları
  • Bakteri Filtre Tertibatı
  • Vakum Tankı
  • Kontrol Paneli
  • Üniteler Arası Bağlantı Elemanları
 
Vakum santralının dizayn ve akış hesapları HTM 2022 ve EN 737 standartlarına göre yapılmakta ve kapasitesi belirlenmektedir. Vakum santralının çalışma voltajı 380V-50/60Hz dir. Sistemin tüm elektrik tesisatı yürürlükteki IEE norm ve kurallarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Medikal Vakum Santralı Ekipmanları:

1-) Vakum Pompası
2-) Dijital Göstergeli Elektrik Kontrol Paneli
3-) Bakteri Filtre Grubu
4-) Vakum Tankı
5-) Esnek Bağlantı
6-)Tank Bağlantı Kollektörü
7-) Üniteler arası bağlantı elemanları

BECKER VAKUM POMPALARI
 

Vakum pompaları hastaneler için gerekli olan medikal vakumu sağlamak amacı ile kullanılır. Vakum pompaları hastaneler için özel tasarlanmış olup hava soğutmalı, yağlı ve yağsız olmak üzere iki çeşittir. Motor gücü 0.18kW ile 30 kW aralığındadır. Vakum pompalarının aşırı akım çekme ve termik atma riskleri yoktur. Maximum vakumda durmaksızın çalışabilme özelliğine sahiptir. Maximum vakum değeri 720 mmHg olmakla birlikte 500-620 mmHg arasında çalışabilir. Becker marka vakum pompası Almanya'dan ithal edilmektedir.
Vakum pompasının kapasitesi hastane için yapılan akış hesaplamaları sonucundaki debi miktrarına göre belirlenmektedir. Vakum pompalarının kapasiteleri 4-630 m³/h arasında değişmektedir.

VAKUM TANKI   BAKTERİ FİLTRE GRUBU

Vakum tankı hastanelerin taleplerine cevap verecek şekilde pompaların durma/çalışma olayını harekete geçiren bir depo görevi üstlenir.
Vakum santralindeki vakum tankının kapasitesi HTM 2022 standartının 9.0 maddesine göre hastane vakum kapasitesinin %100'üne karşılayacak şekilde hesaplanır.

Vakum tankları BS 5169 Class 3 standartlarına uygun üretilir ve test edilir.

  Bakteri filtre grubu bakteriler gibi zararlı maddelerin tank içerisine girmesini engeller. Bu işlem cihazın, hijyenik olarak önemli konumda bulunan hastanelerde kullanılması açısından önemlidir. Santralın bu kısmı tank ile servisin arasında bulunmaktadır. Bakteri filtre grubu filtrelerden ve valflerden oluşur. Simplex ve Duplex olarak ikiye ayrılır. Filtreler %99, 998 verimliliktedir.
DİJİTAL GÖSTERGELİ ELEKTRİK KONTROL PANELİ
Elektrik kontrol panelindeki aşırı akım rolesi, kısa devre ve yüksek basınç roleleri sayesinde sistemin hasar görmesi engellenir. 3 Adet pompayı Otomatik / Manuel çalıştırma özelliğine sahiptir (Bu sayı arttırılabilir). Pompaların istenilen değerlerde ayrı ayrı çalıştırılabilir veya durdurulabilir özelliğe sahiptir. Pompaların çalışma sıraları istenilen Saat-Gün-Ay ve yıl olarak proğramlanabilir. Her pompaya ait çalışıyor-duruyor ve arızalı bilgileri pano üzerindeki göstergede mevcuttur. Pompaların çalışma zamanını gösteren sayaçlar pano üzerinde mevcuttur.
Sistemde olası bir arızaya karşı Manuel olarakta devreye alınabilir. Panel üzerindeki bilgiler uzaktaki bir alarm paneline veya bir arabirim ile Hastane BMS sistemine bağlanma özelliğine sahiptir.