MEDİKAR  TARİHÇESİ

 

1990 yılında Mersin’de kurulan MEDIKAR Medikal Gaz Sistemleri; hastaneler için Merkezi Tıbbi Gaz Sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, servis, bakım ve danışmanlık hizmetlerini yürütmektedir.

Şirketin Kurucusu Seyfettin Karakaş 1981 yılı ODTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunudur. Aynı yıl OHIO Medical Products isimli Amerikan firmasında Medikal Gaz Sistemleri teknik sorumlusu olarak iş hayatına başlamıştır. 1982 yılında Suudi Arabistanda, merkezi gaz sistemlerinin hastanelere kurulması işlerini yürütmüş, yabancı firmalarla müşterek gerçekleştirdiği yurtdışındaki bu çalışmalar 1990 yılına kadar devam etmiştir.

MEDİKAR Türkiye’deki Medikal Gaz Sistemleri çalışmalarına 1990 yılında Mersin’de başlamıştır. Daha kuruluşunun ilk yılında İngiliz Ohmeda Firmasıyla birlikte Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin ikinci yılında ise Ankara Bayındır Tıp Merkezi’nin Medikal Gaz Sistemlerinin tasarımı ve kurulumunu gerçekleştirmiştir.

           

1992 yılında Mersin’de Küçük Sanayi sitesindeki 4 kişilik ekibiyle 300 m²’lik bir atelyede İngiliz standardı BS 5682 uyumlu Tıbbi Gaz Prizlerinin üretimine başlamıştır. 1993 yılında ilk Universal Tornasına kavuşan MEDİKAR her geçen gün büyüyerek 25 kişiye ulaşan kadrosuyla 1995 yılında şirketleşmiştir.

1997 yılından itibaren atılıma geçen MEDİKAR öncelikle makine parkını geliştirmiş ve Tezgah Parkına CNC torna Tezgahını ilave ederek ürün kalitesini yükseltmiştir. Bu yıl içerisinde ÜRDÜN’de 1000 yataklı King Abdullah Hastanesinin Merkezi Medikal Gaz Sistemleri işini, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın önde gelen Firmalarının da almak için mücadele etmesine rağmen İspanyol Entrecanales firmasından almıştır. Bu proje belirlenen 2000 yılında teslim edilmiştir. Bu arada Universal Tezgahlara ilaveten, Nümerik, Kontrollü Bilgisayar donanımlı CNC Tezgah sayısı 5’e çıkmıştır. Böylece MEDİKAR Merkezi Medikal Gaz Sistemleri üretim alanı yetmez duruma gelmiştir.

1998 yılı içerisinde Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde 5000 m² kapalı alanı olan fabrika temeli atılmış, 2001 yılı başında da Mersin Sanayi Sitesindeki üretim birimleri olan İmalat, Montaj, Boyahane ve Krom kaplama tesisleri komple fabrikaya taşınmıştır. Bu arada 2000 yılında İngiliz Medimaster International Ltd. Şirketi ile ortaklık kurularak, Medimaster Şirketinin almış olduğu projelerinin tasarımı ve imalatı Medikar tarafından yapılmaya başlanmıştır. Halen 80’e varan kadrosuyla ve 50’yi aşkın üretim tezgahlarıyla Türkiye’de Medikal Gaz sektörünün en önde gelen firmasıdır.

Kuruluşundan bu yana yurtiçinde 100'ü aşkın Hastaneye Tıbbi Gaz Sistemleri kurulmuştur. MEDİKAR ürün yelpazesini arttırmakla, kalitesi, uluslar arası standartlara uygunluğu ve müşteri memnuniyeti sonucu ürünlerini yurtiçi pazarına ilaveten Avrupa ülkeleri ve Avustralya’da dahil olmak üzere İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Azerbaycan, Kazakistan, Malezya, Çin ve Avustralya olmak üzere 20 kadar ülkeye ihraç etmektedir.

Yurtiçi ve Yurtdışı Pazar payını arttırmak ve ürünlerimizin tanıtımını yapmak amacıyla firmamız 2000 yılından itibaren düzenli olarak her yıl sektöründeki ilgili fuarlara katılmaktadır. Fuarda ürünlerimize gösterilen ilgi ve beğeni gelişmemizde bize güç vermektedir. MEDİKAR uzman kadrosu, kurumsallaşmış kalite sistemi ve ulaştığı üretim teknolojisi sayesinde ürünlerini; BS İngiliz, DIN Alman, EN Avrupa, Amerikan, İtalyan, Fransız ve diğer ülke standartlarına uygun olarak yapmaktadır.

MEDİKAR müşteri Memnuniyetinde ve ürün uygunluğunda sağladığı başarılarını uluslar arası belgelerle ispatlamıştır. Bu Belgeler sırasıyla;
Uluslar arası gözetim ve denetim firması SGS-İsviçre tarafından verilen ISO 7396:2016 Uluslar arasına uygunluk belgesi, Kiwa Meyer tarafından verilen ISO 9001:2015, EN 46001 ve ISO 13485:2016 Kalite Sistem belgesini almıştır. Bu belgeleri almış olmanın yanında MDD 93/42/EEC Tıbbi Cihaz Direktifine uygun olan ürünlerine CE işaretini basma yetkisi kazanmıştır.

Medikar yaptığı ortaklıklar ve temsilcilikler ile geniş bir yelpazede hastanelere değişik ürünler sunabilmektedir.
Temsilciliğimizi yaptığımız firmalar şunlardır:

      
 
  • Becker Vakum Pompaları - Almanya
  • Atlas Copco -Hava Kompresörleri - Belçika

 

 

MEDİKAR tasarım ve imalat birimleri dışında komple hastane Medikal Gaz Sistemleri projelendirmesi, uygulama, montaj ve bakım hizmetlerini Uluslararası Standard ISO 7396:2004, İngiliz HTM 02-01 ve C11 ile Avrupa Standardı EN 737'ye uygun olarak, kalifiye ve sertifikalı eleman kadrosu ile gerçekleştirmektedir. Sonuç olarak MEDİKAR Mersin’de 150 m² lik tasarım Bürosu ve Satış Bürosunu içeren Genel Müdürlük Ofisine bağlı, 5000 m² kapalı alanda kurulmuş olan Fabrikası, Orta Anadolu Servis hizmetlerinde uzmanlaşmış servis kadrosunuda içeren Ankara şubesi ve bazı ülkelerdeki acentelerimizle yurtiçinde ve Yurtdışında hızla büyüyerek etkin bir şekilde hizmet vermekte ve her geçen gün gelişmeye devam etmektedir.

    

 

 

 

 

   

İletişim

Medikar Hastane ve Tıbbi Sis.Yapı Taah.Tes.İmal.San.Tic.Ltd.Şti.

Adres: Beypazarı Caddesi No:21 Varlık Mahallesi ANKARA / TÜRKİYE 

E-Mail: info@medikar.com

Tel: +90 (312) 341 10 41

Fax: +90 (312) 341 33 55 

Medikar Fabrika Adres